כאבים באשכים ובמפשעות

תוכן עניינים

גברים רבים מתלוננים על כאבים באזור המפשעות והאשכים. כאבים אלו יכולים להיגרם מסיבות שונות ולא תמיד המטופל יכול להבין מה מקור הכאב. הכאבים משפיעים באופן משמעותי על התפקוד ועשויים לגרום לחרדה כל עוד אין אבחון על ידי אורולוג מומחה, שכן מדובר באיברים רגישים הן מבחינת מערכת הרביה והן מבחינה הורמונלית.

למה האשכים נמצאים מחוץ לבטן ולא בפנים הבטן כמו השחלות אצל האשה? (לצפייה בסרטון הסבר של ד״ר יעקבי לחצו כאן)

סיבת הימצאות האשכים אל מחוץ לבטן היא שהם זקוקים לטמפרטורה הנמוכה בשתי מעלות מטמפרטורת הגוף על מנת לאפשר יצירת זרע תקין. אשכים שלא נמצאים בשק האשכים ונשארים בבטן או במפשעה אינם מתפתחים ואינם מייצרים זרע. מן הראוי להזכיר כי בתקופה העוברית האשכים מתפתחים באזור הכליות ובמשך ההריון יורדים אל מחוץ לדופן הבטן לשק האשכים.

מה יכולות להיות הסיבות לכאבים באשכים או במפשעות?

כאבים באשכים יכולים להיות כרוניים או חדים. האשכים מאוד רגישים לכאב עקב מעטפת אלסטית די נוקשה שלא מאפשרת פיזור של אנרגיה שמופעלת על ידי מכה, חבלה או דלקת. הכאבים באשכים יכולים לנבוע מהאשכים עצמם או להיות מוקרנים מבקע במפשעה או מבקע במפשעה שיורד לשק האשכים. גורמים נופסים יכולים להיות וריקוצלה, הידרוצלה, תסביב אשך, דלקת יתרת האשך, תסביב תוספתן האשך, דלקת בצינור שמוביל זרע מהאשך לערמונית, ממתיחת שרירים באזור ואף מאבן בכליה.

מתי יש לפנות לרופא אורולוג באופן דחוף?

כשמופיע כאב חד ופתאומי באחד האשכים, עם קשר או ללא קשר לחבלה שקדמה לכאב, חשוב מאוד לשלול תסביב אשך. מדובר בסיבוב של אשך על ציר עצמי, שהוא חבל הזרע, אשר בתוכו עוברים עורק ווריד האשך. הסיבוב גורם לחסימת זרימת הדם בתוכם, ואם החסימה לא מטופלת תוך ארבע שעות עלול להגרם נזק בלתי הפיך לאשך, או במילים אחרות – נמק. כאשר הנזק הוא בלתי הפיך, רופא אורולוג יאלץ לכרות את האשך הנמקי. כריתת אשך נמקי אינה אמורה להשפיע על פוריות, אך על מנת להציל את האשך הסובל מכאב חד והנמצא בסיכון דרושה התייחסות מיידית על מנת למנוע את אובדנו.

באיזה גיל יכול להתרחש תסביב אשך?

השכיחות הגבוהה של בעיה זו היא אצל מתבגרים וגברים עד גיל 25, אם כי יכולה להתרחש בכל גיל.

האם יש דרך למנוע תסביב אשך?

אין דרך למנוע תסביב אשך אלא רק באמצעות ניתוח קיבוע האשך לשק האשכים. במהלך הניתוח מקבעים בדרך כלל את שני האשכים לשקי האשכים התואמים. הניתוח מתבצע רק בהינתן חשד לתסביב אשך.

וריקוצלה – הרחבת ורידי האשך (לצפייה בסרטון הסבר של ד״ר יעקבי לחצו כאן)

מדובר בהרחבה של ורידי האשך, ב- 95% מהמקרים מדובר באשך שמאל. מדוע אשך שמאל? המבנה האנטומי של מפגש ורידי האשכים עם הורידים הראשיים גורם לכך שבצד שמאל תהיה נטייה יותר גבוהה להרחבת הורידים. הוריקוצלה מתחיל להופיע בגיל 13-15, במהלך גדילה מהירה לגובה. כ- 15% מאוכלוסיית הגברים סובלים מוריקוצלה. הבעיה השכיחה ביותר שוריקוצלה עשוי לגרום הינה כאב בעת מאמץ גופני. קיימות 4 דרגות של חומרת וריקוצלה. אמצעי האבחון הם בדיקה גופנית על ידי אורולוג מומחה אם כי אפשר לבצע אולטרה-סאונד אם התמונה לא ברורה.

האם וריקוצלה יכול לגרום לבעיה בפוריות?

אומנם 15% מאוכלוסיה סובלים מוריקוצלה אך לא כל הסובלים ממנה סובלים מבעיות פוריות. וריקוצלה יכול לפגוע בפוריות עקב הוורידים המורחבים שנושאים בתוכם דם בחום הגוף, הגורם לאשך קושי בהתקררות. כאמור, על מנת שהאשך ייצר זרע תקין, עליו לפעול בטמפרטורה הנמוכה בשתי מעלות מחום הגוף. אם גבר שסובל מוריקוצלה רוצה לדעת אם הזרע שלו תקין או לא, עליו לעשות בדיקת זרע.

מה השכיחות של גידול באשך?

שכיחות גידול אשכים היא אחת לעשרת אלפים. הסימן הראשון הוא גוש באשך, הבדל בגודל האשכים או הרגשת כבדות בשק האשכים. גידול באשך לרוב אינו שפיר, אך ניתן להחלים ממנו על ידי ניתוח וטיפולים שלאחריו. הגיל הממוצע להופעת גידול באשך הוא 33.

מה זה הידרוצלה?

הידרוצלה הוא הצטברות נוזל במעטפת שק האשכים. סיבות רבות לכך: תופעת לוואי לאחר ניתוח תיקון וריקוצלה, תוצאה משנית לחבלת אשך, תוצאה משנית לדלקת יתרת האשך, ולעיתים אף סיבה בלתי מוסברת. הטיפול בהידרוצלה הוא ניתוחי לרוב.

האם יש סיבות לכאבי אשכים שאינם נובעים מהאשכים?

אכ,ן יש סיבות והן כלל לא נדירות. השכיחה שבסיבות לכאבי אשכים היא מתיחת שרירים באזור הירכיים העליונות והבטן התחתונה. סיבה נוספת יכולה להיות אבן בשופכן או אבן בכליה שמקרינים לאשך באותו הצד וגורמים לתחושה של כאב באשך.

מה זה תסביב של אפנדיקס טסטיס?

מדובר ברקמה עורבית שאריתית הממוקמת מעל הקוטב העליון של האשך, שלעיתים עשויה להסתובב על עצמה ולגרום לכאבים ולנפיחות בשק האשכים. קיימות שתי אופציות טיפוליות: ניתוחית ושמרנית.

האם בקע מפשעתי יכול לגרום לכאב באשכים?

מכיוון שהעצבוב לאשכים עובר דרך המפשעה, יש מצבים בהם הבקע המפשעתי יכול לגרום לאי נוחות, כבדות ואף כאבים באשך שבאותו הצד. הפתרון הוא ניתוח תיקון בקע מפשעתי.

יש לי גולה צמודה לאשך. האם זה מסוכן?

לפעמים מתרחשת התרחבות ממוקמת של צינור הזרע שנקראת ספרמטוצלה. מדובר בגוש נייד ליד שק האשכים בקוטר משתנה (בין 5 ל- 15 מילימטרים). אין צורך להסירו כי הוא אינו מפריע לתפקוד ואינו משפיע על ייצור זרע או על התפתחות סרטן.

מה יכולות להיות הסיבות לכאב באיבר המין עצמו?

הסיבות האפשריות הן דלקות שופכה המועברות מינית, STD (מחלות המועברות מינית Sexually Trasmitted Disease), מחלת פירוני או עקמת שיכולה לגרום לכאבים בעת זקפה עקב הצטלקות מעטפות הגופים המחילתיים האחראים על הזקפה. הטיפול ל- STD הוא טיפול אנטיביוטי ספציפי לכל חיידק. אין טיפול אנטיביוטי אחיד לכל המחלות המועברות מינית. כמובן, עדיף למנוע אותן בשימוש מושכל בקונדום. יש לזכור כי אם בנרתיק האשה נמצא חיידק שאחראי ל- STD סביר להניח כי ימצא גם בחלל הפה. לכן, כשבא גבר וטוען שקיים יחסים מוגנים תמיד יש לברר אם קיים גם יחסים אוראליים מוגנים.

מה יכולות להיות הסיבות לנפיחות או כאבים באשכים?

נפיחות בשק האשכים יכולה לנבוע ממגוון רחב של סיבות: חבלה שגרמה לשטף דם בשק האשכים, הידרוצלה, וריקוצלה גדול, גידול אשך, תסביב אשך, דלקת יתרת האשך, בקע מפשעתי גדול שיורד לשק אשכים, ותסביב אפנדיקס טסטיס.

מהן סיבות נוספות לפנות לרופא אורולוג באופן דחוף?

– דלקת באפידידימיס או יתרת אשך שמתבטאת בנפיחות, אודם וכאב בשק האשכים, לצד חום וצריבה בשתן. הדבר מחייב טיפול אנטיביוטי, מנוחה וקרח מקומי.

– גוש באחד האשכים, דבר שיכול להעיד על גידול. כל גוש באשך דורש התייחסות מיידית כי לא קיימים באשך גושים שפירים. רואי לציין כי הגושים והגידולים של אשכים אינם כואבים, אך על אף זאת אין להקל ראש בהתייחסות אליהם.

– חבלות. חבלות בשק אשכים גורמות לכאב מאוד חזק במקום כי מעטפת שק האשכים אינה גמישה מספיק כדי לפזר את אנרגיית החבלה. פרט לכאב, כתוצאה מהחבלה יכולים להגרם שפשופים בשק אשכים, שטפי דם בשק האשכים, ואם החבלה מספיק חזקה היא יכולה גם לגרום לקרע (התבקעות) האשך עקב קרע במעטפת שלו. מצב כזה דורש ניתוח על מנת להחזיר את האשך לשלמותו אם הדבר אפשרי.

שאלות נוספות אודות כאבים באשכים ובמפשעות

מה סימן ההיכר החשוב ביותר לתסביב אשך?

תסביב אשך גורם את הנזק בגלל חוסר הספקת דם לאשך. כמו שבהתקף לב אין הפסקת דם לשריר הלב כי אין הספקת חמצן, כך גם תסביב אשך גורם לכאב חד באשך.

האם בדיקת אשך עצמית יכולה לגלות גידול באשך?

בהחלט. כל גבר כדאי שיכיר את צורת האשך התקינה שלו על מנת לבדוק אם חלים בו שינויים מבניים כאלה או אחרים.

האם כאב אשכים יכול להיות מוקרן מכאב שריר?

אכן כן, אך על מנת לקבוע זאת חייבים לשלול בעיה באשך עצמו. בעצם אבחנה היא דרך שלילה.

האם נולדים עם וריקוצלה?

לא. וריקוצלה מתפתח בסביבות גיל 13-15 שנה בעת צמיחה מהירה לגובה.

כל פעם שאני מתאמץ או מרים דברים כבדים מופיע לי כאב באשך שמאל.

תלונה קלאסית של גבר הסובל מוריקוצלה שמאל.