טיפול בשפיכה מהירה (שפיכה מוקדמת)

תוכן עניינים

מהי שפיכה מהירה (שפיכה מוקדמת, גמירה מהירה)?

שפיכה מהירה או שפיכה מוקדמת, בעיה ממנה סובלים כ-25% מהגברים, מוגדרת ברפואה כשפיכה אשר מתרחשת תוך דקה (60 שניות) מרגע החדירה לנרתיק. גברים הסובלים משפיכה מהירה מתלוננים לרוב על כך שהם גומרים מהר, לא ״מחזיקים״ יותר מדקה, כי השפיכה מגיעה מהר ולפעמים מתרחשת עוד לפני שמתבצעת חדירה.

מה גורם לשפיכה מהירה/מוקדמת?

אם לפני כמה עשרות שנים חשבו כי שפיכה מהירה/מוקדמת נובעת מבעיה פסיכולוגית, הרי שלאחרונה חוקרים בתחום העלו השערות כי מדובר בבעיה שמועברת תורשתית. התורשתיות בעצם קובעת את רמות היחס בין סרוטונין ודופמין לבין קולטניהם. היחס הזה קובע אם השפיכה תהיה מהירה/מוקדמת או תתרחש לאחר פרק זמן ארוך יותר.

כיצד מתרחשת שפיכה ואיזה חלק בגופינו אחראי לה?

כל חלק בגוף שלנו מופעל על ידי מרכז עצבי שנמצא במוח או בעמוד השדרה. הנשימה נשלטת על ידי מרכז נשימה שנמצא בעמוד השדרה העליון, מתן שתן (דהיינו התכווצות שלפוחית השתן) ופתיחת סוגרים לריקון שלפוחית השתן נשלטים על ידי מרכז עצבי בעמוד השדרה התחתון, וכך מספר מרכזים עצביים נוספים, בהם גם מרכז שאחראי על השפיכה. למרכז זה, כמו לכל מרכז עצבי אחר, יש סף גירוי מסוים. ברגע שהגירויים עולים על היכולת של המרכז העצבי להכיל את כמות הגירויים שמגיעים אליו, מתרחשת שפיכה, שהיא כידוע בלתי הפיכה מהרגע שבו היא מתחילה.

מאיפה מקבל מרכז השפיכה את המידע שגורם לשפיכה מהירה?

כבר לפני החדירה לנרתיק, הגבר טעון במתח מיני אותו הוא רוצה לפרוק תוך כדי השפיכה. גברים חשופים לגירויים מיניים בכל שעות היום: בעבודה, בנהיגה, בקניות בסופר, בצפייה בטלוויזיה ועוד. המתח שמצטבר הוא בחלקו במודע ובחלקו בתת-מודע. המתחים המיניים האלה דורשים התייחסות ונטרול, שכן על מנת לתפקד באופן סביר בעבודה ובכל מקום אחר יש לאפס את המתח המיני. האיפוס הזה נעשה על ידי אקט מיני או באוננות.

האם שפיכה מהירה חולפת עם הזמן?

לא. שפיכה מהירה/מוקדמת אינה חולפות עם הזמן אלא להפך, מחמירה עם הזמן.

מה נחשב זמן משגל ממוצע אצל גברים שאינם סובלים משפיכה מהירה או מוקדמת?

מחקרים על בני זוג שהתבצעו עם צופה שעמד עם סטופר (שעון עצר) ומדדו את משך זמן המשגל, מצאו כי זמן המשגל הממוצע הינו כ- 10 דקות. טווח הזמנים נע לרוב בין 5 ל- 15 דקות.

מהם הטיפולים המוצעים לרוב על ידי רופאים לטיפול בשפיכה מהירה או מוקדמת?

מרבית הרופאים מציעים כיום מספר אופציות טיפוליות לשפיכה מהירה/מוקדמת. לכל אחת תופעות לוואי וחסרונות משלה.

במקרים רבים, רופאים נותנים טיפול תרופתי בצורת כדורים שמטרתו להעלות את רמת הסרוטונין במרכז השפיכה. הטיפולים האלו כוללים נטילת תרופה באופן יומיומי (גם בימים שבהם לא מקיימים יחסי מין), או נטילת תרופה מספר שעות לפני אקט מיני מתוכנן. בשני המקרים מאבדים את אפקט הספונטניות, ונאלצים למעשה ליטול תרופה אנטי-דיכאונית שיש לה תופעות לוואי לא זניחות. כמו כן, הפרספקטיבה לנטילת תרופות כאלו במשך כל החיים אינה מהווה אופציה מיטבית.

טיפול נפוץ אחר הינו באמצעות משחה שמורחים על ראש הפין, שאותה שוטפים לאחר זמן מה (כדי שהמשחה לא תרדים גם אצל האישה את האזור שבו היא נוגעת). בכל מקרה, גברים רבים המטופלים בשיטה זו מדווחים כי הם לא נהנים מהאקט המיני כי הם לא מרגישים את הנרתיק החם והלח, אלא נוצרת אצלם תחושה של חדירה לחלל ענק וריק. כלומר, התחושות שבאמת מאפשרות הנאה מינית כמו חום הנרתיק ולחותו, הולכות לאיבוד.

שיטה נוספת כרוכה בתרגול שרירי האגן. לשיטה זאת אין כלל השפעה על שפיכה מהירה. שיטה/עצה נוספת שמתפרסמת לרוב ברשת היא עצירה לפני השפיכה תוך חריקת שיניים, אך למעשה שיטה זו גורמת ליותר סטרס ולהרבה אכזבות. חשוב לזכור כי סקס עושים בשביל ליהנות ממנו, ולא כדי לחרוק שיניים ולחשוב כל הזמן איך לא לגמור מהר. ישנן שיטות נוספות שמפורסמות ברשת, לא על ידי אנשי מקצוע, אשר אין להן כל ביסוס מדעי הקשור לסיבות לשפיכה מהירה.

האם ניתן לשנות את סף הגירוי של מרכז השפיכה?

לאחר שהבנו כי שפיכה מהירה נגרמת מסף גירוי נמוך של מרכז השפיכה, נשאלת השאלה: האם יש טיפול רפואי-התנהגותי אשר יכול להעלות את סף הגירוי של אותו מרכז? ללא תרופות, ללא משחות, וללא כל אמצעי עזר אחרים? התשובה היא שאכן יש כזו שיטה רפואית התנהגותית – שיטת 1800 שניות – 1800secs. שיטת 1800 שניות נועדה לטפל בשפיכה מהירה/מוקדמת על ידי שינוי סף הגירוי של מרכז השפיכה: מסף גירוי של דקה אפשר לעבור לסף גירוי מבוקר של עד חצי שעה ואף יותר.