טיפול בשפיכה מהירה (שפיכה מוקדמת)

תוכן עניינים

מהי שפיכה מהירה (שפיכה מוקדמת, גמירה מהירה)?

שפיכה מהירה או שפיכה מוקדמת, בעיה ממנה סובלים כ-25% מהגברים, מוגדרת ברפואה כשפיכה אשר מתרחשת תוך דקה (60 שניות) מרגע החדירה לנרתיק. גברים הסובלים משפיכה מהירה מתלוננים לרוב על כך שהם גומרים מהר, לא ״מחזיקים״ יותר מדקה, כי השפיכה מגיעה מהר ולפעמים מתרחשת עוד לפני שמתבצעת חדירה.

מה גורם לשפיכה מהירה/מוקדמת?

אם לפני כמה עשרות שנים חשבו כי שפיכה מהירה/מוקדמת נובעת מבעיה פסיכולוגית, הרי שלאחרונה חוקרים בתחום העלו השערות כי מדובר בבעיה שמועברת תורשתית. התורשתיות בעצם קובעת את רמות היחס בין סרוטונין ודופמין לבין קולטניהם. היחס הזה קובע אם השפיכה תהיה מהירה/מוקדמת או תתרחש לאחר פרק זמן ארוך יותר.

כיצד מתרחשת שפיכה ואיזה חלק בגופינו אחראי לה?

כל חלק בגוף שלנו מופעל על ידי מרכז עצבי שנמצא במוח או בעמוד השדרה. הנשימה נשלטת על ידי מרכז נשימה שנמצא בעמוד השדרה העליון, מתן שתן (דהיינו התכווצות שלפוחית השתן) ופתיחת סוגרים לריקון שלפוחית השתן נשלטים על ידי מרכז עצבי בעמוד השדרה התחתון, וכך מספר מרכזים עצביים נוספים, בהם גם מרכז שאחראי על השפיכה. למרכז זה, כמו לכל מרכז עצבי אחר, יש סף גירוי מסוים. ברגע שהגירויים עולים על היכולת של המרכז העצבי להכיל את כמות הגירויים שמגיעים אליו, מתרחשת שפיכה, שהיא כידוע בלתי הפיכה מהרגע שבו היא מתחילה.

מאיפה מקבל מרכז השפיכה את המידע שגורם לשפיכה מהירה?

כבר לפני החדירה לנרתיק, הגבר טעון במתח מיני אותו הוא רוצה לפרוק תוך כדי השפיכה. גברים חשופים לגירויים מיניים בכל שעות היום: בעבודה, בנהיגה, בקניות בסופר, בצפייה בטלוויזיה ועוד. המתח שמצטבר הוא בחלקו במודע ובחלקו בתת-מודע. המתחים המיניים האלה דורשים התייחסות ונטרול, שכן על מנת לתפקד באופן סביר בעבודה ובכל מקום אחר יש לאפס את המתח המיני. האיפוס הזה נעשה על ידי אקט מיני או באוננות.

האם שפיכה מהירה חולפת עם הזמן?

לא. שפיכה מהירה/מוקדמת אינה חולפות עם הזמן אלא להפך, מחמירה עם הזמן.

מה נחשב זמן משגל ממוצע אצל גברים שאינם סובלים משפיכה מהירה או מוקדמת?

מחקרים על בני זוג שהתבצעו עם צופה שעמד עם סטופר (שעון עצר) ומדדו את משך זמן המשגל, מצאו כי זמן המשגל הממוצע הינו כ- 10 דקות. טווח הזמנים נע לרוב בין 5 ל- 15 דקות.

מהם הטיפולים המוצעים לרוב על ידי רופאים לטיפול בשפיכה מהירה או מוקדמת?

מרבית הרופאים מציעים כיום מספר אופציות טיפוליות לשפיכה מהירה/מוקדמת. לכל אחת תופעות לוואי וחסרונות משלה.

במקרים רבים, רופאים נותנים טיפול תרופתי בצורת כדורים שמטרתו להעלות את רמת הסרוטונין במרכז השפיכה. הטיפולים האלו כוללים נטילת תרופה באופן יומיומי (גם בימים שבהם לא מקיימים יחסי מין), או נטילת תרופה מספר שעות לפני אקט מיני מתוכנן. בשני המקרים מאבדים את אפקט הספונטניות, ונאלצים למעשה ליטול תרופה אנטי-דיכאונית שיש לה תופעות לוואי לא זניחות. כמו כן, הפרספקטיבה לנטילת תרופות כאלו במשך כל החיים אינה מהווה אופציה מיטבית.

טיפול נפוץ אחר הינו באמצעות משחה שמורחים על ראש הפין, שאותה שוטפים לאחר זמן מה (כדי שהמשחה לא תרדים גם אצל האישה את האזור שבו היא נוגעת). בכל מקרה, גברים רבים המטופלים בשיטה זו מדווחים כי הם לא נהנים מהאקט המיני כי הם לא מרגישים את הנרתיק החם והלח, אלא נוצרת אצלם תחושה של חדירה לחלל ענק וריק. כלומר, התחושות שבאמת מאפשרות הנאה מינית כמו חום הנרתיק ולחותו, הולכות לאיבוד.

שיטה נוספת כרוכה בתרגול שרירי האגן. לשיטה זאת אין כלל השפעה על שפיכה מהירה. שיטה/עצה נוספת שמתפרסמת לרוב ברשת היא עצירה לפני השפיכה תוך חריקת שיניים, אך למעשה שיטה זו גורמת ליותר סטרס ולהרבה אכזבות. חשוב לזכור כי סקס עושים בשביל ליהנות ממנו, ולא כדי לחרוק שיניים ולחשוב כל הזמן איך לא לגמור מהר. ישנן שיטות נוספות שמפורסמות ברשת, לא על ידי אנשי מקצוע, אשר אין להן כל ביסוס מדעי הקשור לסיבות לשפיכה מהירה.

האם ניתן לשנות את סף הגירוי של מרכז השפיכה?

לאחר שהבנו כי שפיכה מהירה נגרמת מסף גירוי נמוך של מרכז השפיכה, נשאלת השאלה: האם יש טיפול רפואי-התנהגותי אשר יכול להעלות את סף הגירוי של אותו מרכז? ללא תרופות, ללא משחות, וללא כל אמצעי עזר אחרים? התשובה היא שאכן יש כזו שיטה רפואית התנהגותית – שיטת 1800 שניות – 1800secs. שיטת 1800 שניות נועדה לטפל בשפיכה מהירה/מוקדמת על ידי שינוי סף הגירוי של מרכז השפיכה: מסף גירוי של דקה אפשר לעבור לסף גירוי מבוקר של עד חצי שעה ואף יותר.

כיצד מתרחשת שפיכה?

קיים במוחנו שעון ביולוגי שמנהל לנו איך לעשות סקס. שעון ביולוגי מושפע על ידי גירויים חיצוניים ותבניות התנהגותיות.

החדשות הטובות כי ניתן לשנות את השעון הביולוגי הישן שהיה לו סף גירוי מסוים בשעון ביולוגי חדש עם סף גירוי של חצי שעה והדבר יאריך את זמן המשגל שלך. בין היתר, שינוי בשעון ביולוגי יגרום לסנכרון מיטבי בינך לזוגתך.

 למה אני ובת זוגתי צריכים סנכרון במיטה?

אחת הסיבות לשפיכה מהירה או מוקדמת היא חוסר סנכרון בין בני הזוג במיטה. בהחלט יכול להיות כי בשאר הדברים בחיים אתם מסונכרנים מאוד, אבל במיטה לא. וזה בסדר גמור. לכל גבר סגנון משלו במיטה, כמו על בימת הריקודים כל אחד רוקד בסגנון שלו. גם לבת זוג יש את הסגנון שלה.   סנכרון בין הסגנונות של בני הזוג על מנת שהאינטימיות במיטה תשרת את מטרות בני הזוג.

איזה חלק מגופנו מעורב בלימוד השיטה?

באמצעות שימוש בתכנית לימוד מתרחש תהליך תיאום (coordination) בין מערכות הגוף שלנו: בין המוח, לבין מרכז השפיכה שבעמוד שדרה, לקולטנים או האנטנות שבאיבר המין ולשרירי הגוף שלנו על מנת שיעבדו באופן מתואם ובכך יאריכו את הזמן מרגע החדירה עד רגע השפיכה.

איזה חלקים מהמוח שלנו עוברים שינוי במהלך האימון?

השינויים שמתרחשים במערכות שאחראיות על השפיכה הוא ברמת הסינפסות שלהם, דהיינו החיבורים שבין העצבים שמעבירים מידע.

אפשר לקבל דוגמה למה דומה הלימוד לפי השיטה?

טיפול שייך לסוגי טיפול שמוגדרים כלימודים קינסטטיים ((kinaesthetic learning. זה סוג לימוד שנלמד תוך עשייה. דוגמה לכך היא רכיבה על אופניים – פעם אתה יודע, אתה יודע לתמיד. באמצעות קריאה והאזנה להוראות הקורס הטיפולי ותוך יישום שלו בביתך מתרחש תהליך לימוד עמוק שמטמיע בראשך שעון ביולוגי חדש כיצד עושים את מה שעושים.

במה שונה השעון הביולוגי החדש מקודמו?

השוני ניכר בסף גירוי מקסימלי במאות עד אלפי אחוזים. אם ניקח גבר שגומר תוך דקה בשבילו שינוי להגיע ל 30 דקות באחוזים יתבטא באלפי אחוזים.

מידע נוסף

שפיכה מהירה מוגדרת כשפיכה אשר מתרחשת תוך דקה או שתיים מאז חדירה לנרתיק או כל פעם שהגבר גומר הרבה לפני מה שהוא היה רוצה או תכנן.
כשליש מאוכלוסיית הגברים הפעילים מיני סובלת מהבעיה. בדרך כלל השפיכה המהירה מלווה בתחושת חורבן עולם אישי, סטרס ותחושה לא נעימה של פספוס.

עוצמת האורגזמה הן של הגבר הן של האישה תלויים בכמה מתח מיני נצבר במהלך המשגל. ככל שיותר חדירות התרחשו כך נצבר יותר מתח מיני וכך גם האורגזמה יותר חזקה. תחשבו שאתם מנפחים בלון. תוך דקה דפנותיו צברו מתח מסוים ואם אתם מפוצצים אותו אז תשמעו בום מסוים. אבל נניח שאתם מנפחים אותו 15 דקות ואז מפוצצים? אתם יכולים לנחש כמה מתח דפנותיו צברו ואיזה פיצוץ אדיר ירחש? אותו הדבר מתרחש עם עוצמה של גמירה: ככל שתצבור יותר מתח כך האורגזמה תהיה יותר חזקה. חשבון פשוט.

רוב הגברים אם לא הרוב המוחץ, אינם יודעים מה המנגנון ומה מביא אותם לפורקן. הנה תמצית הסבר: בעמוד שדרה קיים מרכז שפיכה ומה ששונה מגבר לגבר הוא סף גירוי מקסימלי. למי 30 שניות, למי דקה, למי 5 דקות וכך הלאה. השיטה של ד"ר יעקבי לוקחת את המרכז שלך ומביאה אותו לסף גירוי של 30 דקות שהוא במאות אלפי אחוזים יותר גדול מהקיים.

האם השיטה של ד"ר יעקבי עושה שימוש בדברים שמופיעים ברשת? שום דבר ולו פסיק קטן מהדברים שמוזכרים ברשת כמו נשימות עמוקות, עצור לפני גמירה, כווץ שרירי אגן ופי הטבעת ועוד המלצות שד"ר יעקבי קורא להם "אגדות אורבניות" אינם מופיעים נכללים בשיטה. השיטה גם לא עושה שימוש בתרופות נוגדות דכאון ולא במשחות להשהיית שפיכה.

בעמוד שדרה קיימים עוד מרכזים חיוניים לחיינו, למשל מרכז נשימה ומרכז השתנה שכולנו מכירים את פעולתם.

כיצד נוזל הזרע יודע שהוא צירך לקחת כיוון מסוים ולמה הוא לא זורם לשלפוחית השתן? הרי הדרך החוצה היא יותר ארוכה מאשר לשלפוחית השתן. יש מנגנון מתוחכם שמונע כניסת נוזל הזרע לשלפוחית לאחר שזה מגיע לשופכה שבערמונית. בשופכת הערמונית יש לנוזל הזה שתי אפשרויות: אחת להיכנס לשלפוחית השתן והשנייה לצאת החוצה דרך שופכה, אבל הדרך השנייה היא ארוכה. המנגנון הוא כזה: בין שלפוחית השתן לערמונית יש שרירים חלקים או לא רצוניים וגם מתחת לערמונית יש שרירים ששייכים לשרירי רצפת האגן והם שרירים רצוניים. כאשר מתרחשת שפיכה השרירים הבלתי רצוניים שבין שלפוחית לערמונית מתכווצים חזק ומונעים בכך כניסת נוזל הזרע לשלפוחית. במקביל שסגירת הסוגר הזה מתרחשת פתיחה של הסוגר הרצוני באופן אוטומטי ונוזל הזרע בלית ברירה זורם לכיוון החוץ.

מרכז השפיכה שאחראי על השפיכה מקבל גירוי משני מקורות עיקריים: איבר המין והמוח. הוא מופגש תרתי משמע על ידי הגירויים ואם סוף הגירוי שלו נמוך מתרחש השפיכה בהתאם, אם סף הגירוי גבוה אז השפיכה מתרחש בהתאם.

קהילת הרופאים משתמשת במינוח זמן שהיה בנרתיק על מנת למדוד את הזמן שלוקח לגבר לגמור. באנגלית intra-vaginal latency time.

זמן ממוצע של intra-vaginal latency time הוא עשר דקות אצל גברים שלא גומרים מהר.

יש הבדלים ניכרים בדפוסי התנהגות אצל גברים שגומרים מהר ואלה שלא. ההבדל הבולט ביותר לעין הוא שהגברים שגומרים מהר נותנים בהסוואה של ג'נטלמניות לתל לזוגתן לגמור לפני שהם חודרים. הדבר נותן להם שקט תעשייתי ולגיטימיות מצידם לגמור מהם כי כביכול הם יצאו ג'נטלמנים ונתנו לאשה לגמור לפני החדירה. שוב מדובר בג'נטלמניות שמטרתה היא להסוות את אי יכולתם להחזיק אקט מיני יותר מדקה או שתיים.

מעט סטטיסטיקות על ההשלכות  שפיכה מהירה

מתברר שכשני שליש מגברים שגומרים מהר בין גילאים 18 עד 75 הם נשואים. רובם (60%) סובלים משפיכה מהירה ראשונית, הכוונה שמצב זמן השפיכה לא השתנה מאז שהגבר מכיר את עצמו.

אצל 40% השפיכה מהירה הופיעה עם הגיל, דהיינו בצעירותם לא סבלו משפיכה מהירה אך עם הגיל החלו לסבול ממנה.

בודדים מהגברים שלא גומרים מהר מדווחים על שפיכה מהירה באופן אקראי. מחקרים מסוימים מראים כי אחוז הסובלים משפיכה מהירה אקראית דווקא הרבה יותר גבוה.

שישה אחוז מגברים שלא סובלים משפיכה מהירה יכולים לחוות את התופעה עם פרטנרית מסוימת.

שפיכה לפני חדירה מתרחשת אצל 7% מגברים שגומרים מהר.

19% גומרים תוך 15 שניות מאז החדירה.

26% גומרים תוך 16-30 שניות.

34% מצליחים להחזיק 31 עד 60 שניות.

בין דקה אחת לשתי דקות מחזיקים 16%.

14% מהגברים מדווחים כי משתמשים במשקאות אלכוהוליים בכמות גדולה על מנת לעכב את השפיכה.

96% מהגברים שגומרים מהר מספקים תחילה את בת הזוג ורק אחרי כן חודרים, זאת  על מנת לשמור על "שקט תעשייתי".

מתוך 166 זוגות שהתגרשו בגלל שפיכה מהירה, שליש מנשותיהם היו מעורבות בקשר מחוץ לנשואים לפני הגירושים.

64% מהגברים חיפשו המלצות חינמיות לבעייתם ברשת ורובם היו מאוכזבים.

שאלות נוספות בנושא שפיכה מהירה

למה גברים שגומרים מהר נוהגים לתת לבת זוג שלהם לגמור לפני האקט המיני?

גבר שגומר מהר יודע כי לא יוכל לספק את בת זוגתו על ידי משגל כי זמן המשגל הוא קצר. לכן רובם ככלום נוהגים לתת תחילה לגמור לבת זוג שלהם ואז יש להם שקט תעשייתי והם מצדם יודעים שהיו "ג'נטלמנים" וגרמו לאשה לפורקן. ואז הם יכול לחדור ולגמור מהר כי לאשה אחרי פורקן לא ממש אכפת אם הבן זוג גומר מהר. זאת אחת הטעויות שגברים שגומרים מהר עושים.

מה הסיבות הנפוצות שגברים גומרים מהר?

יש סברה כי מדובר בבעיה גנטית. אך הרבה גברים גומרים מהר בגלל טעויות שצברו בחייהם: אחת מהן שהם צפו בסרטים פורנוגרפיים וחושבים לתומם שסקס צריך להיות כפי שהם רואים בסרטים אלה, טעות שניה שהם מרגישים אינסטינקטיבית שהם צריכים לעשות משגל כפי שהם עושים, מהר. שלישית כי שמעו מחבריהם כיצד עושים סקס ונופלים לפח שנטמן להם.

האם שיטת 1800 שניות יכולה לטפל גם בגבר שגומר תוך 15 שניות?

בהחלט כן. השיטה בנויה באופן כזה שלא ניתן שלא להצליח. כל האחריות על זמן שפיכה עוברת לתוכנית. הגבר לא צריך לעשות נשימות עמוקות, לא צריך ללחוץ על שום נקודה, לא צריך להיזכר בטראומות שהעולם חווה ועוד כל מיני הסחות דעת הזויות. השיטה מאפשרת לגבר לעשות שמגל ולהנות מהאינטימיות מקסימלית עם בת זוגתו.

האם תוצאות שיטת 1800 שניות מחזיקות לכל החיים?

בהחלט כן. זה כמו ללמוד לרכב על אופניים. פעם למדת? אתה יודע כל החיים. שיטת 1800 שניות מביאה את סף השפיכה של מרכז השפיכה לחצי שעה.

מה ממוצע הזמן שגברים שלא גומרים מהר מחזיקים משגל?

מחקרים שבדקות עם סטופר את זמן המשגל מראים כי ממוצע משגל הוא 10 דקות.

לכמה חדירות רצופות במהלך משגל יכולה שיטת 1800 שניות להביא?

בשיטת 1800 שניות אתה מגיע לעשות 400 חדירות נרתיקיות ב 10 דקות.