ציסטה דרמוידלית של שק אשכים

ציסטה דרמוידלית של שק אשכים

מהיכן מתפתח שק האשכים?

מקורו  של שק אשכים הוא מדופן הבטן. האשכים במהלך התפתחות עוברית יורדים מגובה הכליות כלפי בטן תחתונה, עוברים דרך מפשעות והמעבר הזה בעצם יוצר את התעלות המפשעתיות ותוך המעבר האשכים דוחפים את דופן הבטן כלפי מטה וכך יוצרים את שק האשכים. כמו דופן הבטן כך גם שק אשכים מורכב מ 7 שכבות אך כמובן מנוונות של שרירים ופסיות. כמו דופן הבטן גם הוא מכיל שערות שגדלות עליו.

מה שומר את שק האשכים בפני יובש?

על מנת לשמן את העור ואת השערות נמצאות בדופן שק האשכים בלוטות שמפרישות חומר שמנוני שנקרא בלטינית סבום או שומן שמטרתו למנוע ייבוש העור, למנוע סדקים בעור ואף למנוע צמיחה של חיידקים מסוימים.

בלוטות שומן אלה נמצאות בדרך כלל באזורים בהם צומח שיער, במיוחד בקרקפת ושק האשכים. הן ממוקמות  בתוך זקיקי השערות וכאשר מפרישות את החומר השמנוני  החומר עובר דרך התעלות לכסות את העור ולהגן עליו.

השילוש של שערה, זקיק בה היא צומחת והבלוטות המפרישות , נקרא יחידה פילו-סבצאית (שערה-שומנית).

בלוטות שומן דומות נמצאות גם באזורים לא שעירים של הגוף כמו שפתיים, עפעפיים, איבר המין, שפתיים קטניות ופטמות.

מה מכיל הסבום או אותו נוזל שמנוני שהבלוטות מפרישות? נציין תחילה שאין לו ריח אך עיקול השומן על ידי חיידקים גורם לתוצרים בעלי ריח דוחה. חלקינו מכיר את השער השמנוני בראש. הוא תוצר של הפרשת הבלוטות השמנוניות. חלקי משעווה שמופרשת בתעלות האוזניים מכילה אתה הסבום.

הרכב הסבום משתנה מיונק ליונק. אצל אדם ההפרשה מורכבת על ידי ואקס מונו-אסטר 25%, 41% הם טריגליצרידים, 16% חומצות שומן חופשיות, 12% סקואלן.

מה הם הגושים העגולים בשק האשכים?

לאחר הקדמה זאת נראה מה זה ציסטה סבצאית, או ציסטה שמכילה סבום, החומר השמנוני שהרכבו כעת מוכר לכם. דרך אגב יש לציסטות אלה שמות נוספים: ציסטה אפידרמלית, ציסטה קרטינית, ציסטה אפידרמוידלית.

ציסטה סבצאית היא שק תת עורי שמכיל סבום, ומה זה סבום הגדנו כבר מעלה. הסבום נוצר בזקיק השערות, אך מה קורה אם פתח הזקיק מסיבה כלשהי נסתם? הבלוטות ממשיכות לייצר סבום, אך בגלל שהניקוז לעור מופרע הזקיק  מתמלא בתוכן ונוצרת ציסטה סבצאית או סבוידלית.

כיצד נראה הציסטה הסבוידלית?  הם נראים כמו גושים בשק האשכים הבולטים מעל שטח הפנים של השק. מספרם יכול להשתנות מציסטה אחת בודדת עד לעשרות.

ציסטה דרמוידלית של שק אשכים

דוגמה למספר ציסטות בשק האשכים

מה ניתן לעשות על מנת להפטר מהציסטות?

ניתן להסיר אותן על ידיי ניתוח פשוט בהרדמה מקומית.הניתוח נחשב לאסטטי  ולכן מבוצע רק באופן פרטי על ידי אורולוג מומחה פרטי.

מרדימים את העור מסביב לציסטה, פותחים את העור וסוחטים את הציסטה החוצה, צורבים את כלי הדם הקטנים שקשורים לציסטה ותופרים את העור. הצלקת שנותרת הופכת להיות לאחד הקפלים של שק האשכים.