תותב אשך

תוכן עניינים

לפני שאספר על תותבים לאשך ולמי הם מיועדים, אני רוצה לספר סיפור מרגש של ניצול שואה אשר החליט בגיל מופלג של 93 שנה, כשהוא עצמאי בתפקודו לחלוטין וצלול מוחית, לבצע השתלת תותב לשק האשכים. בעת היותו במחנה ריכוז הגרמני כנער קיבל מכה באזור החלציים על ידי מגף של איש אס אס. המכה היתה כה חזקה שכנראה גרמה לקרע של אחד האשכים. שק האשכים התנפח כפי שסיפר לי האיש את סיפורו, שינה צבעים בשל שטפי דם שנספגו עם הזמן, אך להפתעתו הגמורה גם האשך נעלם. האיש נותר עם אשך אחד, התבגר, התחתן והביא ילדים. חלומו בעיקר היה להתייצב מול בורא העולם במראה חיצוני של גבר שלם, שלא איבד אשך בשואה, גבר כאחד הגברים הרבים שמגיעים אליו.

הסיפור שלו כה ריגש אותי וה״תירוץ״ שלו לעשות את הניתוח כה נגע לליבי, שהסכמתי לעשות את הניתוח. כמובן, בהרדמה מקומית על מנת לא לסכן בריאותו.


התמונה לקוחה מאתר https://www.coloplastmd.com/products/torosa-testicular-implants/

למי מיועד ניתוח השתלת תותב אשך?

ניתוח השתלת תותב אשך מיועד לאותם גברים שחסר להם אשך אחד או שניים מסיבות התפתחותיות, עקב טראומות, או בעקבות ניתוח להסרת אשך/ים.

האם קיים גודל אחיד של תותב אשך או שאפשר להתאים לגודל של האשך הקיים?

ובכן, נפח האשכים נע בין 20 ל-24 סמ"ק, כאשר יכול להיות הבדל של עד 10% בין אשך אחד לשני. אורולוג מומחה פרטי יודע להתאים את גודל תותב האשך על מנת שייראה טבעי.

ממה עשוי תותב אשך?

תותב אשך מורכב ממעטפת סיליקון ומכיל בתוכו מי מלח פיזיולוגיים או חומר ג'לטיני אחר.

האם תותב האשך המושתל מתפקד מבחינה הורמונלית / יצירת זרע?

התשובה כמובן היא לא. לתותב האשך יש תפקיד אסתטי בלבד: לתת לשק האשכים נפח.

למה האסתטיקה חשובה?

האסתטיקה משחקת תפקיד חשוב במקרים רבים והיא חלק בלתי נפרד מהדימוי העצמי של הגבר. למשל, כשגבר מתרחץ עם גברים אחרים, הולך עם בגד ים צמוד, ועוד מצבים דומים ושכיחים – שק אשכים נורמטיבי עשוי לשפר באופן משמעותי את התחושה הפנימית ואת הדימוי העצמי של אותו הגבר.

כיצד מתבצע הניתוח להשתלת תותב אשך?

הניתוח להשתלת תותב אשך מתבצע בהרדמה מקומית, דרך חתך מפשעתי. במהלך הניתוח מייצרים כיס או חלל בשק האשך שלתוכו מוכנס תותב האשך. תותב האשך מקובע לשק האשכים על מנת שייטמע בו ולא יעלה למפשעה בזמן מאמצים. עם הזמן נוצרת מעטפת שמחזיקה את התותב במקום כך שלא יוכל לנדוד משק האשך אפילו לאחר ריצת מרתון שלם.

האם קיימים מצבים בהם חסר אשך או אפילו שני האשכים?

אכן הדבר יתכן. המצב נקרא קריפטאורכידיזם או בעברית – אשך טמיר. אחוז אחד מאוכלוסיית הגברים הבוגרים סובל מהבעיה, כשבדרך כלל מדובר בחסר של אשר אחד שלא התפתח ונשאר בבטן. יש לזכור כי האשך עושה דרך ארוכה ממקום התהוותו בגובה הכליה עד שהוא פורץ את דופן הבטן ויורד לשק האשכים. שק האשכים הוא בעצם דופן הבטן שעבר שינויים הורמונליים והתפתחותיים על מנת להתאים עצמו לקרר את האשכים ל-2 מעלות פחות מחום הגוף (למידע נוסף אודות התפתחות האשכים לחצו כאן).

שאלת בונוס: מה היתה הבקשה הכי ״מוזרה״ שקיבלתי לגבי תותב אשך?

בחור צעיר שרצה עוד אשך בנוסף שני האשכים הרגילים שהיו לו בשק אשכים. כמובן נאלצתי לסרב לו בעדינות.

למה האשכים נמצאים מחוץ לבטן ולא בפנים הבטן כמו השחלות אצל האשה?

סיבת הימצאות האשכים אל מחוץ לבטן היא שהם זקוקים לטמפרטורה הנמוכה בשתי מעלות מטמפרטורת הגוף על מנת לאפשר יצירת זרע תקין. אשכים שלא נמצאים בשק האשכים ונשארים בבטן או במפשעה אינם מתפתחים ואינם מייצרים זרע. מן הראוי להזכיר כי בתקופה העוברית האשכים מתפתחים באזור הכליות ובמשך ההריון יורדים אל מחוץ לדופן הבטן לשק האשכים.

לקריאה נוספת אודות בעיות באשכים לחצו כאן

שאלות נוספות של הכנסת תותב לאשך

האם שתלים של אשך הם תפקודיים או קוסמטיים בלבד?

שתלי אשך הם קוסמטיים בלבד. הם לא יכולים לייצר תאיי זרע ולא הורמון גברי.

האם שתל של אשך יכול להתפוצץ אם אני לוחץ עליו?

לא. מעטפת האשך עמדה בקנים בינלאומיים מחמירים ועומדת בפני לחצים סבירים.

כמה זמן נמשים כאבים אחרי הכנסת תותב של אשך?

מספר ימים בלבד והם מגיבים למשככי כאבים פשוטים.

האם בת זוג יכולה להבדיל בין שתל לאשך הקיים?

בדרך כלל קשה להבדיל בין אשך לשתל אלא אם אורולוג בודק.