עקמת פין

תוכן עניינים

עקמת פין או מחלת פירוני (Peyronie) הינה מחלה שכיחה בקרב כ-10% מהגברים, הנוצרת בעקבות מיקרו-טראומות מצטרבות שאיבר המין חווה במהלך קיום יחסי מין. מיקרו-טראומות אלו יכולות להגרם גם מהזרקת חומרים ואזו-אקטיביים לשיפור זקפות אצל הסובלים מאין אונות.

במצב פיזיולוגי תקין, הזקפה מתרחשת עקב זרימת דם מואצת אל תוך שני גופים מחילתיים המלאים בכלי דם. כאשר דפנות הגופים המחילתיים מצולקות, בעת הזיקפה נגרם עיוות צורת איבר המין והוא אינו ישר אלא מקבל צורות שונות, דומות לבננה. למעשה, גבר הסובל מעקמת פין חי עם שני גופים מחילתיים באורכים שונים: הגוף המחילתי המצולק קצר יותר מהגוף המחילתי הבריא. חוסר שוויון זה באורכם של הגופים יוצר עקמת שבדרך כלל הצד הקעור שלה הוא הצד שבו נמצא הגוף המחילתי המצולק.

למי מיועד הניתוח?​

ניתוח ליישור עקמת פין מיועד לגברים שהעקמת מפריעה להם פיזית במהלך החדירה, או אסתטית. אצל גברים הסובלים מעקמת בשילוב עם הפרעה זקפתית, ניתן באמצעות התותבים שמוחדרים בטיפול בהפרעה זקפתית ליישר גם את העקמת.

מהם יתרונות הניתוח?

​יתרונות הניתוח ליישור עקמת פין ברורים, אך החיסרון הוא שאיבר המין מתקצר. במהלך הניתוח מקצרים את הצילינדר התקין לאורכו של הצילינדר הקצר. כלומר, יש סיכוי כי איבר המין אכן יהיה ישר אך מעט יותר קצר.

מה משך הניתוח?

מדובר בניתוח שנמשך כשעה. ניתן לבצעו בהרדמה כללית או בהרדמה מקומית.

האם הניתוח פוגע בהנאה המינית ובשפיכה?

הניתוח אינו פוגע בהנאה המינית או בשפיכה והסיבה לכך היא פשוטה: במהלך הניתוח לא נפגעים עצבי ההנאה וצינורות הזרע.

כיצד מתבצע הניתוח?

את הניתוח אפשר לבצע בהרדמה כללית או בהרדמה מקומית. במהלך הניתוח מפשיל המנתח את עור הפין ומגלה את האיזור המצולק שגורם לעקמת. תיקון העקמת מתבצע באמצעות השמת תפרים על הגוף המחילתי הבריא, על מנת להשוות את אורכו של הגוף הבריא לאורכו של הגוף המצולק. פעולה זו בהכרח מקצרת את הפין בכ-1-2 ס״מ. תיקון העקמת נעשה תוך בקרה מתמדת על מידת היישור של הפין עד למצב הרצוי.

אפשרות נוספת של תיקון עקמת הפין היא באמצעות תותב מלאכותי שמוכנס לכל אחת משתי המחילות. הניתוח מיועד לגברים שבנוסף לעקמת סובלים מדרגה כזאת או אחרת של אין אונות. באמצעות פעולה אחת מתקנים שתי בעיות. ההליך אינו פוגע באורך הפין מכיוון שלא מתבצעת השוואה בין אורכם של הגופים המחלתיים על ידי קיצור של אחד מהם, אלא מוחדרים לתוכם תותבים כפי שאורך הגופים המחילתיים מאפשר.

מה עושים מייד לאחר הניתוח?

אחרי ניתוח יישור עקמת פין מומלצת מנוחה של מספר ימים. אין צורך להוציא תפרים כי משתמשים בתפרים נספגים.

האם הניתוח משאיר צלקות?

כן, לאחר הניתוח נשארת צלקת בהתאם לסוג הניתוח שמתבצע. בניתוח תיקון עקמת פין, החתך נעשה בצלקת הישנה של ברית המילה בקדמת גוף הפין, שהיא צלקת היקפית. במקרה שמחדירים תותבים ליישור העקמת ולטיפול באין אונות, הצלקת היא בין גוף הפין לשק האשכים והינה צלקת אורכית.

מה הסיבוכים האפשריים לאחר הניתוח?

בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח צפוי כאב, במיוחד במהלך זקפות.

מתי אפשר לחזור לפעילות מינית?

כשבועיים עד שלושה שבועות לאחר הניתוח אפשר לחזור לפעילות מינית.

שאלות נוספות בנושא עקפת פין

האם עקמת פין יכולה להיות מולדת?

בהחלט. עקמת פין נגרמת או מטראומות חזרות לפין במהלך אקט מיני או הזרקות לתוך גופים מחילתיים או יכולה להיות מולדת.

האם עקמת פין הוא ניתוח קשה והאם פוגע בזקפות?

עקמת פין שונה מגבר לגבר ולכן הניתוח משתנה לפי דרגת ומורכבות העקמת. על מנת לתקן את העקמת פין ולקבל פין ישר יש צורך במנתח שמכיר היטב את האנטומיה של הגופים המחילתיים.

האם אפשר לבצע את ניתוח יישור עקמת פין בהרדמה מקומית?

בהחלט, אין צורך להרדים את כל הגוף בשביל לתקן עקמת פין.

כמה זמן אחרי הניתוח אפשר לחזור לפעילות מינית?

ברגע שהעור של הפין נסגר אפשר לחזור לפעילות מינית רגילה.

מתי כדאי לשים תותב כשיש לי עקמת פין?

אם הזקפות אינן מספיק חזקות כדאי לשקול הכנסת תותב לפין והדבר יתקן שני דברים: גם הפרעה זקפתית וגם יישר את הפין.