טיפולים בהפרעות זקפה

תוכן עניינים

הפרעה זקפתית, או במילים פשוטות ״ד״ר, לא עומד לי!״, הינה תופעה שכיחה שבעקבותיה מגיעים מטופלים רבים לאורולוג מומחה פרטי. הגדרת הפרעה זקפתית מכילה שני מרכיבים:

1. קושי להגיע לזקפה

2. קושי לשמר זקפה עד סוף האקט המיני, דהיינו הגבר מאבד את איכות הזקפה במהלך אקט מיני.

באופן כללי מחולקת הפרעה זאת לשתי קטגוריות: קטגוריה אורגנית וקטגוריה פסיכולוגית.

עד לפני 50 שנה חשבו כי כל ההפרעות הזקפתיות הן פסיכולוגיות עד שהמדענים הגיעו למסקנה כי אצל אנשים מעל גיל מסוים קיימת חסימה של כלי דם של הפין שגורמת לקושי בניפוח הגופים המחילתיים שבו. כי הרי הזקפה מתרחשת בשל ניתוח גופים מחילתיים של הפין בדם שזורם בתוכו ושסתומים ורידיים שגורמים לדם להשאר בתוך הגופים עד גמר האקט המיני.

פעמים רבות מגיעים אל אורולוג מומחה פרטי צעירים רבים שמתלוננים על אותה הבעיה – ״לא עומד לי״. לרוב, אורולוג מומחה יאבחן כי מדובר בגורמים פסיכיולוגיים של חרדות ביצוע בעיקר.

״לא עומד לי״ נובע מזרימת דם ירודה לפין, ״לא מצליח להחזיק יותר מדקה כי הזקפה יורדת״ – נובע משילוב של זרימת הדם בתוך הגופים המחילתיים וחולשת המסתמים.

מתי גבר מרגיש שלא עומד לו יותר כמו בגיל 20?

הסימנים הראשונים של התלונה שנפתחת ב״ד"ר לא עומד לי כמו פעם״ מתחילים בגילאי 50-60 ואצל סכרתיים הרבה לפני כן.

קבוצה לא קטנה של מתלוננים הם גברים שנוטלים תרופות ליתר לחץ דם. כמו כן, לא מעט גברים וביניהם חולי סכרת סובלים מהבעיה ומדווחים "לא עומד לי או אם אני מגיע לזקפה היא יורדת אחרי דקה". זהו תיאור קלאסי של הפרעה זקפתית משנית להפרעה בזרימת דם.

ובכן, בואו נסקור את המחלות שאורולוג מומחה פרטי נתקל בהן ושיכולות להביא לתלונה "ד"ר לא עומד לי":

– מחלות כלי דם שיכולות להביא לתלונה של בעיות זקפה וד"ר לא עומד לי: יתר לחץ דם, סוכרת, יתר שומנים בדם, עישון, ניתוחים כמו ניתוח לב פתוח או ניתוחים של פרוסטטה או באזור האגן.

– מחלות מערכת העצבים שיכולות להביא לתלונה של בעיות זקפה וד"ר לא עומד לי: תרשת נפוצה, אירוע מוחי, פרקינסון, מחלות עמוד שדרה, ניתוחים במערכת עצבים מרכזית או פריפרית.

– מחלות עם פגיעות פריפריות בעצבים וכלי דם שיכולות להביא לתלונה של בעיות זקפה וד"ר לא עומד לי: סוכרת, אלכוהוליזם, פולינאורופתיה, הקרנות טיפוליות.

– פגיעות אנטומיות שיכולות להביא לתלונה של בעיות זקפה וד"ר לא עומד לי: שבר של פין, מחלת פירוני שהיא נוקשות של פין, עקמת פין.

– הפרעות הורמונליות שיכולות להביא לתלונה של בעיות זקפה וד"ר לא עומד לי: תת פעילות של אשכים שמפרישים הורמון טסטוסטרון, ההורמון הגברי, היפר-פרולקטינמיה – הפרשה יתרה של הורמון פרולקטין מהמוח, תת פעילות של בלוטת התריס.

– כמו כן, קיימות תרופות שיכולות להביא לתלונה של בעיות זקפה וד"ר לא עומד לי: תרופות ליתר לחץ דם, תרופות נוגדות דכאון, תרופות לטיפול בסרטן ערמונית.

– במקביל, ישנם גורמים פסיכוגניים שיכולים להביא לתלונה של בעיות זקפה וד"ר לא עומד לי: חרדות ביצוע, התנהגות בין זוגית לא תקינה.

אז אחרי שהבנו מה הסיבות העיקריות שיכולות להביא לתלונה של בעיות זקפה ו״ד"ר לא עומד לי״ בואו נראה מהם הפתרונות. הפתרונות לתלונה של בעיות זקפה וד"ר לא עומד לי מתחלקים למספר חזיתות:

החשובה ביותר הוא בתחום המניעתי על ידי פעילות גופנית שמטרתה בסופו של דבר להזרים דם בכל כלי דם של הגוף כולל לאיבר המין. פעילות גופנית כפי שמומלצת על ידי גורמים רפואיים היא חיונית ביותר ואין להקל ראש מהמלצה זאת לפני שניגשים לטיפולים רפואיים אחרים.

בחזית הקדמית של הטיפולים הרפואיים עומדות תרופות לנטילה דרך הפה. יש לקחת את התרופות מספיק זמן לפני האקט המיני על מנת להפיק מהן אפקט מירבי. לא מעט גברים מקבלים אצל רופא משפחה מינון מירבי של התרופות וסובלים מתופעות לוואי שמביאות אותם להמנע מטיפול מצוין זה.

לכן, יש להתחיל תמיד במינון מינימלי, דברים אלה חשובים, אך רופא משפחה ואורולוג בקהילה פעמים רבות לא מסבירים אותם למטופליהם. לכן יש חשיבות עליונה לפנות לרופא אורולוג מומחה פרטי על מנת להסביר דברים בסיסים כולל לא לעשות סקס אחרי האוכל למשל כי הדם יזרום לאיברים יותר חיוניים כמו מערכת העיכול ולא לאיבר המין. רק אורולוג מומחה פרטי יכול להסביר דברים אלה בסבלנות ולעזור למטפליו להגיע לאפקט מירבי בעזרת התרופות.

אם טיפול ספורטיבי וכדורים לא מביאים לתוצאת זקפה רצויה עוברים לזריקות לתוך הפין. מדובר בזריקות שמרחיבות כלי דם. הפופולריות של הזריקות החלה בכנס אורולוגי שבמהלכו מפתח השיטה הזריק לעצמו לפין את התכשיר והסתובב בין האורולוגים להדגים את הזקפה שלו. כמובן הגבר עצמו צריך להזריק את הקוקטייל התרופתי אותו רוכש בבית חולים. אם יש בעיות בלהזריק כמו מחלת פרקיסון אז מלמדים את בת הזוג לעשות זאת.

החזית השלישית לטיפול בתלונה של בעיות זקפה וד"ר לא עומד לי היא הכנסת תותבים לפין. קיימים שני סוגי תותבים: תותבים חצי קשיחים ותותבים מתנפחים.

תותב חצי קשיח

התמונה לקוחה מתוך האתר: https://www.coloplast.us/surgical-urology/professional/erectile-dysfunction/?section=Inflatable-penile-prosthesis_83699

תותב מתנפח

התמונה לקוחה מתוך האתר: https://peritourology.com/medical-devices/

רק אורולוג מומחה פרטי יכול להסביר לעומק ולעזור בבחירה של התותב הנכון. המחיר של שני התותבים שונה כמובן אך גם הסיכויים שלהם להתקלקל שונים. תותבים חצי קשיחים אינם מתקלקלים לעומת המתנפחים שיש להם נטייה להתקלקל: צינורות חיבור יכולים לדלוף, המשאבה יכול לשבוק חיים. הסיבוכים של התותבים המתנפחים יכולים לקרות החל מהחודש השלישי ועד לשנים לאחר הניתוח.

על מנת לבחור את התותב המתאים אורולוג מומחה פרטי משקיע מחשבה יחד עם מטופליו ולוקח בחשבון תדירות יחסי מין מתוכננים, סוג העבודה של המטופל, יכולתו של המטופל להשתמש במשאבה על מנת לנפח את הפין ועוד גורמים רבים.

לנוחיותכם להלן תנאי זכאות להחזר לניתוח תותב לפין

קופ"ח מכבי

https://www.maccabi4u.co.il/33827-he/Maccabi.aspx

קופ"ח כללית

https://www.clalit.co.il/he/info/ServiceBag/Pages/Service.aspx?pk=095508

קופ"ח מאוחדת

https://www.meuhedet.co.il/media/2415/%D7%AA%D7%A7%D7%A0%D7%95%D7%9F-%D7%A9%D7%99%D7%90.pdf

(נספח ה׳)

.לאחר קריאת המידע הרלוונטי מומלץ לברר ישירות מול הקופה את גובה הזכאות

שאלות נוספות אודות טיפולים בהפרעות זקפה

האם ניתן לשפר את הזקפות ללא תרופות באופן טבעי?

פעילות גופנית של 30 דקות כל יום, אורח חיים בריא, צריכה של אגוזי מלך או לוז, בוטנים, גרעיני דלעת. קפה גם נחשב לתכשיר משפר זקפות.

מה הם הטיפולים הרפואיים להפרעה זקפתית?

בחזית ראשונה נמצאות תרופות לנטילה 30 דקות לפני פעילות מינית. בחזית שניה נמצאות הזריקות שמזריקים לתוך הפין 15 דקות לפני. ובחזית השלישית והאחרונה נמצאים תותבים שמוכנסים לתוך הפין.

אני מגיע לזקפה אבל לא מצליח להחזיק אותה עד סיום האקט המיני. האם זאת בעיה זקפתית?

כן. בעיה בתפקוד זקפתי מורכבת משתי בעיות: אחת להגיע לזקפה והשניה לשמר אותה עד סיום האקט המיני.

האם גם לנשים יש זקפות?

בהחלט. הדגדגן של האישה בנוי כמו איבר המין הגברי מגופים מחילתיים במתמלאים בדם אך הוא בעשרות מונים יותר קטן. גם הדגדגן מגיע לזקפה בעת גירוי מיני.

האם מתרחשת שפיכה גם אצל האשה?

לא. האשה לא מייצר נוזל הזרע ולכן גם אינה פולטת או שופכת החוצה דבר בעת אקט מיני.