ניתוח קשירת צינורות הזרע (וזקטומיה, Vasectomy)

האות V, המסמלת ניצחון, מסמלת גם את שם הניתוח שיכול להביא לגבר חופש:  ניתוח וזקטומיה (Vasectomy), או בעברית -  קשירת צינורות הזרע. מדובר בניתוח האורולוגי הנפוץ ביותר בארה"ב ובאנגליה אותו עוברים מאות אלפי גברים מדי שנה, המבטיח הגנה מפני היריון בלתי רצוי ונחשב לאמצעי המניעה היעיל ביותר.

למי מיועד הניתוח?

 • לגברים שהגיעו למסקנה, יחד עם בת-הזוג, שהם אינם רוצים להרחיב עוד את התא המשפחתי. לבעלי משפחה, הניתוח מאפשר תכנון אחראי של המשפחה על-ידי הגבר, ומהווה תחליף יעיל ובטוח יותר על פני אמצעי מניעה לנשים, בהם גלולות הורמונליות (אשר עשויות לגרום לתופעות לוואי), ניתוח קשירת חצוצרות, והתקן תוך רחמי.​​

 • לגברים החוששים מגניבת זרע. אמצעי מניעה זה מונע כל אפשרות לגניבת זרע.​

 • לגברים החוששים מהיריון בלתי רצוי.

 

מהם יתרונות הניתוח?

 • דיסקרטיות. אין אפשרות לדעת שהגבר עבר את הניתוח. כמות הזרע, צבעו וריחו, אינם משתנים בעקבות הניתוח. הדרך היחידה בה ניתן לאבחן כי אין תאי זרע בנוזל הנפלט היא באמצעות בדיקת מעבדה.

 • יעילות. לאחר גילוי צינורות הזרע נוקטים בשלושה אמצעים במקביל על מנת להבטיח את התוצאה הרצויה: חותכים 2-3 ס"מ של צינור הזרע ובכך מרחיקים את קצוותיו אחד מהשני, קושרים את שני קצוותיו של כל אחד משני הצינורות החתוכים, ולבסוף צורבים את קצוות הצינורות.

 • הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית או בטשטוש. כאשר מבצעים את הניתוח בהרדמה מקומית ניתן לחזור לעבודה למחרת הניתוח. 

 • ודאות. אם אישה תטען כי נכנסה להריון ממך, תוכל להוכיח על ידי בדיקת מעבדה שבודקת את נוזל הזרע כי הנך חף מאחריות על הריונה.

 

מה משך הניתוח?

מדובר בניתוח שנמשך בין חצי שעה לשעה. ניתן לבצעו בהרדמה מקומית או טשטוש.

האם הניתוח פוגע בהנאה המינית ובשפיכה?

רבים שואלים האם קשירת צינורות הזרע משפיעה על תהליך האורגזמה. התשובה היא לא. ניתוח וזקטומיה אינו משפיע על תהליך האורגזמה. 

יש להבין מספר מושגים בסיסיים בנוגע לתהליך האורגזמה:

 • נוזל הזרע או בשפה רפואית זירמה, הוא אותו הנוזל המיוצר על-ידי הערמונית ומאוחסן בשלפוחיות הזרע, שתפקידו לשאת את תאי הזרע עצמם אל רחם האשה. נוזל זה מהווה 95% מכלל הנוזל הנפלט.

 • תאי הזרע, המיוצרים על-ידי האשכים ומביאים להפריה של הביצית, מהווים כ-5% מכלל הנוזל הנפלט. 

 • נוזל הזרע ותאי הזרע יחד, מהווים את כלל הנוזל הנפלט בעת שפיכה. בעת התרחשות אורגזמה, שני סוגי הנוזל מתכנסים ונשפכים יחד לתוך השופכה, ומשם עושים דרכם החוצה.

 

כאשר מבצעים ניתוח קשירת צינורות זרע, אנחנו בעצם מונעים רק מתאי הזרע - המהווים 5% בלבד מכלל הנוזל - להגיע לשופכה, בעוד ששאר הנוזל - המהווה 95% מכלל הנוזל - נפלט לשופכה בעת האורגזמה. 

רבים חוששים שלאחר הניתוח כמות כלל הנוזל הנפלט בעת שפיכה תיפגע באופן שישפיע על ההנאה המינית. כאמור, נוזל תאי הזרע המגיע מהאשכים מהווה כ-5% בלבד מכלל הנוזל הנפלט בשפיכה. רוב רובו של הנוזל, כ-95%, הוא נוזל המגיע מהערמונית ומשלפוחיות הזרע הקשורות לערמונית. לכן, ניתוח קשירת צינורות הזרע מקטין באופן מינימלי ביותר את כמות כלל הנוזל הנפלט, כך שההנאה המינית אינה נפגעת.

 

כיצד מתבצע הניתוח?

במהלך הניתוח, המתבצע בהרדמה מקומית או בטשטוש, עושה המנתח חתך קטן בשק אשכים ימין, ומגלה את צינור הזרע הימני. המנתח חותך 2-3 סנטימטרים מחלקו האמצעי  של הצינור ומסיר אותו, כך ששני הקצוות שלו נותרים נפרדים ומנותקים אחד מהשני. המנתח מקפל את שני הקצוות האלו על עצמם וקושר אותם כל אחד בנפרד. כך, נוצר מצב שקצוות הצינור החתוך לא "מביטים" אחד לכיוון השני וכך החיבור העתידי ביניהם נמנע. בנוסף, המנתח צורב את שני קצוות הצינור החתוך, ובכך יוצר עוד מקדם ביטחון שהזרע לא יברח לתוך שק האשכים, ושלא יתרחש חיבור מחדש של קצוות הצינור. אותו תהליך מתבצע גם על צינור הזרע השמאלי. כאשר הניתוח מתבצע בשיטה זו, תוצאות הניתוח מובטחות. 

 

מה עושים מייד לאחר הניתוח?

על מנת "לרוקן" את מערכת הרביה מעודפי תאי זרע אפשריים, יש לבצע עשר פליטות זרע (יחסי מין מוגנים עם קונדום או אוננות), ורק לאחר מכן ניתן לקיים יחסי מין ללא חשש להריון לא רצוי. 

 

האם הניתוח משאיר צלקות?

כמו בכל ניתוח, נשארת צלקת באזור החתך. החתכים בשק האשכים מתבצעים באזורים הנמצאים לאורך הקמטים הרגילים של שק האשכים, כך שהצלקות בדרך כלל נחבאות בתוכם. כמו כן, השיער הצומח באזור תורם גם הוא להסתרת הצלקות. 

 

מה הסיבוכים האפשריים לאחר הניתוח?

הסיבוך האפשרי העיקרי הינו שטף דם תת-עורי באזור הניתוח (כלומר באזור שק האשכים) העשוי לגרום לשינוי זמני בצבע העור לכחול-צהוב-ירוק כמו כל שטף דם תת-עורי אחר. 

 

האם ניתן להשיב את המצב לקדמותו? מה אם ארצה להביא ילדים בעתיד?

אם גבר מחליט שהוא בכל זאת רוצה הוא ילדים, עומדות בפניו שתי דרכים: 

 • הפריה מלאכותית

 • ניתוח המחבר בחזרה את צינורות הזרע, הליך שדורש ניתוח עם מיקרוסקופ ואינו מבוצע בארץ. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

© 2020 כל הזכויות שמורות ד״ר יעקב יעקבי מומחה לאורולוגיה

1800 seconds logo.png

רוצה להחזיק חצי שעה ויותר?

השאר פרטים וד״ר יעקבי יחזור אליך באופן אישי