ניתוח קשירת צינורות הזרע (וזקטומיה, Vasectomy)

תוכן עניינים

אם ברצונך להתקדם לניתוח ולקבל פרטים על עלויות, הכנה לניתוח, טופס הסכמה, איך קובעים תור לניתוח ועוד שאילות ותשובות  
היכנס לאתר יעודי לוסקטומיה: http://WWW.VASECTOMY.CO.IL


ד"ר יעקבי הוא היחיד בארץ שמבצע קשירת צינורות זרע ללא סכין מנתחים או מה שנקרא Non Scalpel Vasectomy. הקושר הלאומי, כך מכנים המטופלים את ד"ר יעקבי

לניתוח בשיטה זאת אותה יעילות כמו לניתוח סטנדרטי אך פחות סיבוכים  כמו טראומה מיותרת לרקמות ושטפי דם. הניתוח מתבצע דרך פתח של 2-3 מ"מ בשק אשכים ימין ובהמשך שמאל ולא מצריך סכין ניתוחים ולא תפרים.

גם איגוד אמריקאי The American Urological Association Vasectomy Guideline  קובע חד משמעית כי לשיטת Non Scalpel Vasectomy יתרונות מעל השיטה הסטנדרטית.

ארגון אנגלי והנחיותיו לגבי סוג ניתוח מיני-חודרני קובע בהנחיותיו ((FSRH 2014 כי מדובר בגישה ניתוחית מומלצת לקשירת צינורות הזרע.

רוב קשירות צינורות זרע בעולם מתבצעות בשיטת Non Scalpel Vasectomy.

האות V, המסמלת ניצחון, מסמלת גם את שם הניתוח שיכול להביא לגבר חופש: ניתוח וזקטומיה (Vasectomy), או בעברית – קשירת צינורות הזרע. מדובר בניתוח האורולוגי הנפוץ ביותר בארה"ב ובאנגליה אותו עוברים מאות אלפי גברים מדי שנה, המבטיח הגנה מפני היריון בלתי רצוי ונחשב לאמצעי המניעה היעיל ביותר.

למי מיועד הניתוח?

לגברים שהגיעו למסקנה, יחד עם בת-הזוג, שהם אינם רוצים להרחיב עוד את התא המשפחתי. לבעלי משפחה, הניתוח מאפשר תכנון אחראי של המשפחה על-ידי הגבר, ומהווה תחליף יעיל ובטוח יותר על פני אמצעי מניעה לנשים, בהם גלולות הורמונליות (אשר עשויות לגרום לתופעות לוואי), ניתוח קשירת חצוצרות, והתקן תוך רחמי.

לגברים החוששים מגניבת זרע. אמצעי מניעה זה מונע כל אפשרות לגניבת זרע.

לגברים החוששים מהיריון בלתי רצוי.

מהם יתרונות הניתוח?

דיסקרטיות. אין אפשרות לדעת שהגבר עבר את הניתוח. כמות הזרע, צבעו וריחו, אינם משתנים בעקבות הניתוח. הדרך היחידה בה ניתן לאבחן כי אין תאי זרע בנוזל הנפלט היא באמצעות בדיקת מעבדה.

יעילות. לאחר גילוי צינורות הזרע נוקטים בשלושה אמצעים במקביל על מנת להבטיח את התוצאה הרצויה: חותכים 2-3 ס"מ של צינור הזרע ובכך מרחיקים את קצוותיו אחד מהשני, קושרים את שני קצוותיו של כל אחד משני הצינורות החתוכים, ולבסוף צורבים את קצוות הצינורות.

הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית או בטשטוש. כאשר מבצעים את הניתוח בהרדמה מקומית ניתן לחזור לעבודה למחרת הניתוח.

ודאות. אם אישה תטען כי נכנסה להריון ממך, תוכל להוכיח על ידי בדיקת מעבדה שבודקת את נוזל הזרע כי הנך חף מאחריות על הריונה.

מה משך הניתוח?

מדובר בניתוח שנמשך בין חצי שעה לשעה. ניתן לבצעו בהרדמה מקומית או טשטוש.

האם הניתוח פוגע בהנאה המינית ובשפיכה?

רבים שואלים האם קשירת צינורות הזרע משפיעה על תהליך האורגזמה. התשובה היא לא. ניתוח וזקטומיה אינו משפיע על תהליך האורגזמה.

יש להבין מספר מושגים בסיסיים בנוגע לתהליך האורגזמה:

נוזל הזרע או בשפה רפואית זירמה, הוא אותו הנוזל המיוצר על-ידי הערמונית ומאוחסן בשלפוחיות הזרע, שתפקידו לשאת את תאי הזרע עצמם אל רחם האשה. נוזל זה מהווה 95% מכלל הנוזל הנפלט.

תאי הזרע, המיוצרים על-ידי האשכים ומביאים להפריה של הביצית, מהווים כ-5% מכלל הנוזל הנפלט.

נוזל הזרע ותאי הזרע יחד, מהווים את כלל הנוזל הנפלט בעת שפיכה. בעת התרחשות אורגזמה, שני סוגי הנוזל מתכנסים ונשפכים יחד לתוך השופכה, ומשם עושים דרכם החוצה.

כאשר מבצעים ניתוח קשירת צינורות זרע, אנחנו בעצם מונעים רק מתאי הזרע – המהווים 5% בלבד מכלל הנוזל – להגיע לשופכה, בעוד ששאר הנוזל – המהווה 95% מכלל הנוזל – נפלט לשופכה בעת האורגזמה.

רבים חוששים שלאחר הניתוח כמות כלל הנוזל הנפלט בעת שפיכה תיפגע באופן שישפיע על ההנאה המינית. כאמור, נוזל תאי הזרע המגיע מהאשכים מהווה כ-5% בלבד מכלל הנוזל הנפלט בשפיכה. רוב רובו של הנוזל, כ-95%, הוא נוזל המגיע מהערמונית ומשלפוחיות הזרע הקשורות לערמונית. לכן, ניתוח קשירת צינורות הזרע מקטין באופן מינימלי ביותר את כמות כלל הנוזל הנפלט, כך שההנאה המינית אינה נפגעת.

כיצד מתבצע הניתוח?

במהלך הניתוח, המתבצע בהרדמה מקומית או בטשטוש, עושה המנתח חתך קטן בשק אשכים ימין, ומגלה את צינור הזרע הימני. המנתח חותך 2-3 סנטימטרים מחלקו האמצעי של הצינור ומסיר אותו, כך ששני הקצוות שלו נותרים נפרדים ומנותקים אחד מהשני. המנתח מקפל את שני הקצוות האלו על עצמם וקושר אותם כל אחד בנפרד. כך, נוצר מצב שקצוות הצינור החתוך לא "מביטים" אחד לכיוון השני וכך החיבור העתידי ביניהם נמנע. בנוסף, המנתח צורב את שני קצוות הצינור החתוך, ובכך יוצר עוד מקדם ביטחון שהזרע לא יברח לתוך שק האשכים, ושלא יתרחש חיבור מחדש של קצוות הצינור. אותו תהליך מתבצע גם על צינור הזרע השמאלי. כאשר הניתוח מתבצע בשיטה זו, תוצאות הניתוח מובטחות.

מה עושים מייד לאחר הניתוח?

על מנת "לרוקן" את מערכת הרביה מעודפי תאי זרע אפשריים, יש לבצע עשר פליטות זרע (יחסי מין מוגנים עם קונדום או אוננות), ורק לאחר מכן ניתן לקיים יחסי מין ללא חשש להריון לא רצוי.

האם הניתוח משאיר צלקות?

כמו בכל ניתוח, נשארת צלקת באזור החתך. החתכים בשק האשכים מתבצעים באזורים הנמצאים לאורך הקמטים הרגילים של שק האשכים, כך שהצלקות בדרך כלל נחבאות בתוכם. כמו כן, השיער הצומח באזור תורם גם הוא להסתרת הצלקות.

מה הסיבוכים האפשריים לאחר הניתוח?

הסיבוך האפשרי העיקרי הינו שטף דם תת-עורי באזור הניתוח (כלומר באזור שק האשכים) העשוי לגרום לשינוי זמני בצבע העור לכחול-צהוב-ירוק כמו כל שטף דם תת-עורי אחר.

האם ניתן להשיב את המצב לקדמותו? מה אם ארצה להביא ילדים בעתיד?

אם גבר מחליט שהוא בכל זאת רוצה הוא ילדים, עומדות בפניו שתי דרכים:

הפריה מלאכותית

ניתוח המחבר בחזרה את צינורות הזרע, הליך שדורש ניתוח עם מיקרוסקופ ואינו מבוצע בארץ.

אם ברצונך להתקדם לניתוח ולקבל פרטים על עלויות, הכנה לניתוח, טופס הסכמה, איך קובעים תור לניתוח ועוד שאילות ותשובות  
היכנס לאתר יעודי לוסקטומיה: http://WWW.VASECTOMY.CO.IL

שאלות נוספות בנושא ניתוח קשירת צינורות הזרע

למה שיטת NON SCALPEL VASECTOMY עדיפה על שיטה עם סכין?

איגודים בינלאומיים הגיעו להסכמה ומסקנה חד משמעית כי שיטת קשירת צינורות זרע ללא שימוש בסכין מנתחים גורמת לפחות סיבוכים לאחר הניתוח כמו פחות כאבים, פחות דימומים ואין צורך בהוצאת תפרים. דבר שחוסר בקורת מיותרת אצל רופא מנתח.

האם קשירת צינורות זרע היא אכן שיטת תכנון משפחה הכי יעילה?

בהחלט כן. מכל השיטות כולל קשירת חצוצרות או גלולות או אחרות, קשירת צינורות זרע הוכחה כהכי יעילה למנוע הריון.

מתי אפשר להתחיל בקיום יחסי מין לא מוגנים אחרי קשירת צינורות זרע?

עקרונית נדרשות 20 פליטות זרע מוגנות על מנת "לרוקן מחסנית" דהיינו את שאריות תאיי הזרע שנמצאים במערכת. לאחר 20 פליטות יש לבצע בדיקת זרע בכל מעבדה הקרוב לאזור מגוריך, את התוצאה לשלוח לרופא מנתח. רופא מנתח רואה כי אין תאיי זרע בנוזל הזרע ונותן לכם אור ירוק.

האם קשירת צינורות זרע משפיעה על איכות החשק המיני או הזקפות?

לא. מה שעושים בניתוח מפסיקים מכנית את מעבר תאי הזרע מאשכים החוצה. לכן הפעולה אינה פוגעת כלל וכלל בחשק מיני, בזקפות או בהנאה מינית.

האם כמות נוזל הזרע שלי יקטן משמעותי לאחר קשירת צינורות זרע?

לא. אם בוחנים את כמות תאיי הזרע בנוזל הזרע לפני הניתוח רואים כי הם מהווים רק 5% בכלל כמות נוזל השפיכה. כך שאחרי קשירת זרע לא יכול שינוי מעבר ל 5%.